ISTORIJAT UDRUŽENJA


Udruženje Roma grada Banjaluka „Veseli brijeg“ osnovano je 2004. godine, a broji oko 200 članova. Prvo što se uradilo je podnošenje zahtjeva Opštini za povrat zemlje na kojoj je bilo 16 romskih kuća, i barake u kojoj je živjelo 7 porodica. Podnešen je zahtjev za povrat barake KUD „Veseli brijeg“. Organizovan je izlet za 30 najmlađih učesnika na Mrakovicu, sva djeca su snabdjevena knjigama, torbama i školskim priborom zahvaljujući Gradskoj upravi Banjaluke. Kako bi razvili strategiju organizirane borbe za svoja prava, Romi svijeta organizovali su Prvi kongres Roma svijeta pod parolom : STOP RASIZMU, DISKRIMINACIJI I PROGONIMA. Ovaj kongres održan je 8. aprila 1971. godine u Londonu. Romska zastava je od dna do sredine zelene boje, od sredine do vrha plave boje, a na sredini je točak braon boje. Poslije prvog Kongresa Roma dolazi do strahovitog porasta romskih nevladinih organizacija, klubova i kulturno-umjetničkih društava, a početkom zadnje decenije prošlog vijeka i do političkog organizovanja Roma u svijetu.

PODACI O MATIČNOJ ZEMLJI

Romi, tradicionalno miroljubiv narod, potiču sa prostora današnje Indije. Nakon prvih znakova diskriminacije i progona napuštaju Indiju i u traganju za boljim uslovima života naseljavaju Evropu. Dolazak Roma u Evropu prvi put je zabilježen na području Transilvanije (Rumunija) 1416. godine, dok se u hronici grada Forelija (Italija) spominju 1422. godine. Na prostorima BiH zvanično se spominju početkom 16. vijeka. Po zvaničnom popisu iz 1991. godine u BiH živi oko 9000 Roma, međutim Romske nevladine organizacije, kojih je oko 40 u BiH, konstatovale su da je taj broj mnogo veći , i procjenjuju da u BiH trenutno živi između 85000 i 100000 Roma.

AKTIVNOSTI UDRUŽENJA


Potrebno je istaći da sva romska djeca pohađaju školu,a oni koji su prerasli za osnovno obrazovanje uključeni su u program naknadnog opismenjavanja. Određen broj djece koja nemaju uslove za učenje kod kuće pohađao je dopunsku nastavu u O. Š. “Branko Radičević“,gdje je Udruženje putem projekta plaćalo volontere za taj rad. Organizovano je više odlazaka u kino i pozorište za svu djecu romske populacije. Organizovano je i učešće na Drugoj smotri nacionalnih manjina sa djecom romske nacionalnosti u Narodnom pozorištu u Banjaluci, što je medijski propraćeno.

Svaki građanin, bez obzira na vjersku i nacionalnu pripadnost, može da postane član našeg udruženja. Svi koji žele da postanu članovi udruženja, treba da se jave Udruženju Roma na adresu:
Udruženje Roma
Ulica Novaka Pivaševića 12,
78000 Banjaluka