članovi udruženja

Udruženje Mađara "Magyar Szo" osnovano je 2003. g . u Banjaluci. Broj članova u čitavoj RS iznosi oko 70, najviše članova je iz Banjaluke, zatim iz Prijedora, Prnjavora, Gradiške. Udruženje radi po planu i programu rada koji određujemo na početku godine. Druženje članova našeg udruženja je svaki prvi četvrtak u mjesecu, ali po potrebi i više puta mjesečno, a prvi ponedjeljak u mjesecu je dan kada se družimo sa udruženjem Čeha "Češka besjeda" iz Banjaluke. Razmjenjujemo iskustva i mišljenja, imamo i zajedničke aktivnosti.

Mađarska

Republika Mađarska je jedna od članica EU gdje je i jedan od zvaničnih jezika mađarski. Imamo jako dobru saradnju sa maticom preko ambasade R.M. koja se nalazi u Sarajevu. Ambasador je Njegova ekselencija Varga Imre, konzul Csásrdv Zoltán, savjetnik za kulturu Kubik Zoltán. Sarađujemo sa "kancelarijom za Mađare van granice", zatim sa nekoliko nevladinih građanskih organizacija. Učestvujemo na konkursima sa svojim projektima, gdje smo i uspjeli dobiti izvjesnu sumu novca za naš projekat.

Aktivnosti udruženja

Aktivnosti provodimo planski i svi članovi našeg udruženja učestvuju u sprovođenju istih.

Sve u interesu očuvanja i njegovanja kulture, običaja, maternjeg jezika:

  • organizovanja izložbi: 2005. u saradnji sa Mađarskom ambasadom naučno-tehnička izložba "Mađarski nobelovci". Četrnaest (14) Mađara koji su unaprijedili čovječanstvo svojim dostignućima u nauci, tehnici, medicini...
  • druga, takođe u saradnji sa Mađarskom ambasadom, izložba "Halaši čipke"-ručni rad koji potiče sa područja Kiškunhalaš u Mađarskoj, ima tradiciju 104 g . i ambasador je mađarske kulture. Ova izložba je obišla svijet i dobila značajne svjetske nagrade, te bila konkurent poznatoj briselskoj čipki
  • organizovanje tečaja mađarskog jezika koji će početi u julu mjesecu
  • organizovanje putovanja u maticu
  • sakupljanje knjiga na mađarskom jeziku (imamo biblioteku, kasete,
  • CD-ove mađarske muzike)

Svi oni koji su zainteresovani za naš rad , naše aktivnosti, koji su mađarskog porijekla i potomci istih koji žele nešto više da saznaju o svojim korjenima, te drugi ljudi dobre volje koji žele s nama da se druže biće nam dragi gosti. Oni koji žele da uče mađarski jezik mogu se javiti. Pružamo i usluge prevođenja sa mađarskog na srpski jezik i obrnuto i u tom slučaju im možemo izaći u susret.

Kontakt

Milivojević Irena - predsjednica udruženja,
mob: 065/568-377;
kućni tel: 051/428-331;
info@snm.rs.ba